Çarşamba, 03 Eylül 2014 02:38

Düzenli-Düzensiz

ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK TÜRÜ      : Büyük Grup- Düzenli düzensiz
YAŞ GRUBU             :5-6
KAZANIM VE GÖSTERGELER
BİLİŞSEL GELİŞİM
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım 1: Nesne/durum olaya dikkatini verir.
Göstergeleri:
Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır.
Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya yönelik sorular sorar.
Dikkat edilmesi gereken durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Kazanım 3:Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar.
Göstergeleri:
Ev/okuldaki eşyaları temiz ve özenle kullanır.
Ev/okuldaki eşyaları toplar.
Ev/okuldaki eşyaları katlar.
Ev/okuldaki eşyaları yerleştirir
MATERYALLER
Çorap, kitap, tişört, pantolon, çocuk ve otobüs kuklası,
SÖZCÜK VE KAVRAMLAR
Düzenli, Düzensiz
ÖĞRENME SÜRECİ ISINDIRICI ÇALIMA
Sınıfta düzenli ve düzensiz sıralar yapılır. Nerelerde sıraya girmemiz gerektiği hakkında konuşulur. Daha sonra öğretmen çocukları iki iki eşleştirir, arka arkaya sıraya dizer. Eşler el ele tutuşur. Çocuklar gazete sayfaları olur. Bir sayfadaki çocuk, resim; yanındaki çocuk haber olur. Resim olan çocuk, ne resmi olduğunu söyler.Diğer çocuk da o resimle ilgili haberi söyler. Haberleri vücut diliyle anlatmaları istenebilir. Diğer çocuklar haberin özelliğine göre (mutlu, üzücü vb.) yüz ifadelerini değiştirirler. Sayfalar çevrilir. Çevrilirken haberi okunan çocuklar kenara çekilir. Arkalarındaki çocuklara sıra gelir. Çalışmanın başındaki ve sonundaki sıraların hangisinin düzenli hangisinin düzensiz olduğu hakkında çocuklarla konuşulur. Hadi bu gazetemizi Alilerin evine götürelim denilerek hikaye ye giriş yapılır.

Dağınık Çocuk

Öğretmen ‘’Dağınık Çocuk’’ isimli hikayeyi kukla ile çocuklara anlatır:Ali adında bir çocuk varmış. Eşyalarını toplamaktan hiç hoşlanmazmış. Bir gün yerlerde atılı duran eşyalar, aralarında konuşuyorlarmış.-“Sen neden hala buradasın. Bu saatte okulda olman gerekmiyor mu?” diye sormuş ceket ders kitabına. Ders kitabı: “Evet, ama dağınık çocuk okula giderken beni aradı, bulamadı. Sonunda beni almadan gitti” dedi. Çorap:-“Ben tam üç gündür burada yatağın altında sıkışıp kaldım. Kimse beni görmüyor.” Dedi. Tişört:-“Ben tertemiz bir tişörttüm. Beni dolaptan çıkarttı sonra yere attı. Üstelik dağınık çocuk odada yürürken üstüme basıyor. Hem kirlendim, hem de buruştum.”-“Bir fikrim var” demiş pantolon. “Dağınık çocuk benim cebimde otobüs bileti unutmuş. Hep birlikte otobüse binip gidelim.”-“Evet” diye bağırmışlar. Hep birlikte yola çıkmışlar. Otobüs onları yemyeşil kırlara götürmüş. -“Ne kadar güzel bir yer burası? İyi ki yatak altlarında dolap kenarlarında beklemek yerine buradayız.”
Saklambaç oynamışlar, yerlerde yuvarlanmışlar. Tozlanıp çamurlandıklarına hiç aldırmıyorlarmış. Tekrar otobüse binip eve dönmüşler. Bütün eşyalar daha önce atılmış oldukları yerlere aynen uzanıp yorgunluktan uyuya kalmışlar.
Çocuk okuldan dönmüş (Çocuklara sizce Ali eve geldiğinde neler olmuş olabilir diye sorulur) Ali eşyalarının halini görünce:“Aman Allahım! Yerlerde bıraktım diye ne hale gelmişler.” Demiş.O günden sonra eşyalarını hep yerli yerinde tutmuş.İsteyen çocuklara roller verilir ve hikaye canlandırılır.
TARTIŞMA: Çocuklara Evde dağınık olan eşyalar, eşya rolündeyken neler yaptıkları ve hissettikleri sorulabilir. Eşyalarımızı neden düzenli tutmamız gerektiği ve dağınık olmasının zararları hakkında konuşulur.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
Dramatizasyon sırasında bütün öğrencilere görev verecek şekilde görev dağılımı yapılmalıdır. Gerekirse oyuna eklemeler yapılarak daha fazla öğrenciye görevler verilmelidir.
DEĞERLENDİRME
Sınıfımız dağınıkken mi güzel, topluyken mi?
Eşyalarımızı ararken dağınık ortamlarda bulabilir miyiz?
Merkezlerdeki oyuncakların hepsini birbirine karıştırırsak neler olur?

Word Sayfası Olarak İndir
Unregistered Template by Ahadesign Visit the Ahadesign-Forum and Joomla Live Preview